V súčasnosti žijeme v spoločnosti na zahodenie, kde sa produkty vyrábajú podľa toho, ako lacno sa vyrábajú, a nie podľa toho, ako dlho vydržia.
S ohľadom na to si nie každý z nás môže dovoliť každých 5 rokov neustále vymieňať všetky veci, ktoré vlastníme a ani nechceme. To nám dalo príležitosť preskúmať rôzne konzervačné technológie.
Použitie fluórovaných uhľovodíkov a nanotechnológie sa stalo uznávanou technikou na poťahovanie produktov. Tu v Nasiole môžeme ponúknuť to najlepšie z toho.
Čo je nanotechnológia?
Nanotechnológia je vedenie inžinierstva, vedy a technológie v minútovej mierke meranej v rozsahu nanometrov.
Aby sme to uviedli do perspektívy, nanometer je tisícmilióntina metra.
Práca v takom malom meradle nám umožnila vidieť a ovládať jednotlivé atómy v molekule.
Táto technológia sa používa na zlepšenie vlastností materiálov, ako je zvýšená pevnosť, ľahšia hmotnosť, lepšia kontrola svetelného spektra, lepšia kontrola nasiakavosti a chemická reaktivita.
Čo je fluórovaný uhľovodík?
Fluorocarbon je vedecky vylepšený materiál kombinujúci vlastnosti materiálu z PTFE alebo ochranných známok PTFE, ktorými sú Xylan, Teflon a Emralon, t. j. látka, poťahový materiál, ktorý sa používa na zvýšenie chemickej reaktivity predmetu na znehodnocujúce účinky, ako je korózia a hrdza.
Nanáša sa na predmet máčaním, striekaním alebo akoukoľvek z typických metód natierania. Schopnosť náterov lubrikovať medzi izbovými teplotami až do 200 ◦C je žiaduca aj pre špičkové aplikácie v letectve.
Povlak je tiež schopný odpudzovať kvapalinu v mikroskopickom meradle, vďaka čomu je funkčný pre mnohé automobilové a námorné aplikácie.
Ukázalo sa, že PFOA a PFOS sú extrémne perzistentné chemikálie v životnom prostredí aj v ľudskom tkanive. Nedávna štúdia spájala tieto chemikálie s vážnym poškodením imunitného systému u detí (Grandjean et al, 2012).
Ale PFOA a PFOS sú len dve z rodiny fluórovaných chemikálií nazývaných PFC, ktoré sú zase súčasťou rodiny fluórovaných uhľovodíkov.
Niektorí výrobcovia na domácom trhu používali fluórované uhľovodíky ako vodu odpudzujúce látky, preto neznáme riziká pretrvávajú.
Nano povlaky verzus fluorokarbónové povlaky
Ak porovnáme obe, vidíme, že fluorokarbónové povlaky určite zvyšujú emisie uhlíka.
Avšak nanopovlaky znižujú uhlíkové emisie priemyselných odvetví, ako aj uhlíkovú stopu jednotlivcov znížením používania detergentov a fosílnych palív , a tak ďalej.
Nanopovlaky zdokonaľujú vedci deň čo deň a mnohé formy je možné použiť až do 275 ◦C.
Na záver môžeme vidieť, že bezpečná budúcnosť prichádza s nanotechnológiou.
Opustenie starých postojov si však vyžaduje čas. To, čo robíme, je smerovanie k nanotechnológii a znižovaniu uhlíkovej stopy pre svet.
Pripojte sa k nám a podporte trvalo udržateľnú výrobu!
Leave a Reply